داستان ما و COLEAD

 

«انیشتین اشتباه می‌کرد. جهان نه از اتم‌ها که از داستان‌ها ساخته شده است».(موریل روکایزر، شاعر آمریکایی)

من سونیا جلالی هستم، عاشق یادگیری و رشد، بیش از یک دهه در حوزه مدیریت منابع انسانی کارکردم و عناوین مختلفی را یدک کشیدم. در تمام این سال‌ها که به دنبال استقرار سیستم‌ها برای بهبود سازمان‌ها بودم، باور داشتم که سیستم‌ها جایگزین روح و فردیت آدم‌ها نمی‌شوند و همه انسان‌ها قدرت درونی اعجاب‌آوری دارند که قادرند رویایی را برای خود و جهانشان خلق کنند… ولی ما این بودن، فردیت، هویت، توانایی و عامل بودن را آن گونه که باید نپذیرفته‌ایم.

باور دیگری که طی سال‌های اخیر برایم معنای عمیق‌تری پیدا کرده، این است که راهی برای تغییر جهان اطرافم وجود ندارد که از من نگذرد. زندگی به ما فرصت‌های زیادی می‌دهد، آن فرصت‌ها نیازمند این است که دست‌های خود را بالا ببریم و بگوییم “من آماده‌ام روی من حساب کن”. هنگامی که به پا می‌خیزیم، جهانمان دگرگون می‌شود و به عمل درآوردن باورهای ما زندگی ارزشمندتری را برایمان می‌سازند.

من سیما لبیبی، با اجدادی از دل کویر، کودکی از جنس تنهایی، نوجوانی غرق در مشق و تحصیل و جوانی در جستجوی اعتبار، هم اکنون در آستانه ی گذر از دهه چهارم زندگیم، آماده ی قدم برداشتنم، اما اینبار نه می خواهم دیگران را هدایت و راهنمایی کنم، نه می خواهم پیشرو و تاثیرگذار باشم و نه فکر می کنم که می توانم! ، می خواهم کمتر شعار بدهم و بیشتر خودم باشم، راهی را جستجو کنم که از درون خودم می گذرد و می خواهم بیشتر عمل کنم. عمل به باوری که امروز ساخته ام!

من علی سخاوتی هستم. می خواهم همراه شما باشم. برای زندگی در این جهان که هر روز ما را به چالش می کشد. تا رشد کنیم و شگفتیمان از زندگی و پدیده هایش لحظاتمان را در بر بگیرد. من و سونیا و سیما و محمد در کولید به بهانه کنجکاوی و خطر کردن دور هم جمع شده ایم و به هیجان قدم برداشتن در راهی که به راه بادیه می ماند. من می خواهم همراه شما باشم.

جستجوی من برای به عمل درآوردن باورهایم، نقطه اتصال باعلی، سیما و محمد در کولید بود که رویایی برای بهبود اوضاع داشتند و ارزش‌های مشترکی داشتیم.

من محمد میرابوالحسنی، کوچکترین عضو کولید هستم که حدود ۱۳ ساله به عنوان مشاور مدیریت در خیلی سازمانها کار کردم. طبیعتا منم تو همه این سالها مثل بقیه تجربه کردم، الگو گرفتم، نقض کردم، قضاوت کردم، قضاوت شدم یا خیلی جاها تلاش کردم خودم را ثابت کنم و…

الان با مرور همه این تجربه ها فهمیدم عمر سیستم‏ها متکی به خواست و هدایت آدم‏هاست و شاید حتی سیستم‏ها بیش از منابع مالی نیازمند فضای رهبری و رهبران کارآمدند و رهبران کارآمد زاییده جستجوگری و تحول هستند.

وجه مشترک باورهای ما کولید را شکل داد، در کولید ما به دنبال این نیستیم که رهبران مسئولیت جهان ما را بر عهده بگیرند، بلکه به دنبال این هستیم که به دور از قضاوت، بدون برچسب و نگاه متعصبانه و کاملا پذیرا، خود، رهبر زندگی خود باشیم.

رسالت ما در کولید کمک به رشد انسان‌هاست برای این که در هر سطحی که هستند، یک رهبر باشند، افردی که انتخاب می‌کنند از منطقه امن خود خارج شده، حرکت کرده و در قبال جهان اطرافشان تاثیرگذار باشند، بدون نگرانی در مورد این که دیگران چه کاری انجام می‌دهند یا نمی دهند.